#1 CO ROBIĆ GDY DZIECKO PŁACZE:
- Nigdy, przenigdy nie biegaj z dzieckiem, gdy jest chore,
- Jeżeli płacze - postaraj się ustalić przyczynę. Anka często drze się przed zaśnięciem – rozpoznaję to od razu poniewać pociera oczy, głowę kładzie na boku i wyje. Zazwyczaj zwalniam i czekam aż zaśnie. Albo wjeżdżam jednym kołem na trawnik. Jeżeli wyje z nudów (wtedy się pręży i próbuje wyjść z wózka) to ją zagaduję. Zmieniam wtedy założenia treningowe i lecę „luźną dyszkę”, w czasie której gadamy o tym jak meczy koza i gdzie mieszkają mandryle. Czasem wyje, bo ma "bul rzycia" i wtedy idziemy na plac zabaw. Nic na siłę - to ma być przyjemność!
- Spróbuj wbić się z bieganiem w porę drzemki. Wtedy niestety tracisz drzemkę w domu, w czasie której też mogłabyś uciąć komara. Ja nie śpię od dwóch lat, bo wybrałam bieganie.
#2 NIE WIEM GDZIE BIEGAĆ
- Wybieraj mało uczęszczane chodniki lub ścieżki rowerowe. Trzymaj się płaskiej nawierzchni. Wiem, że temat biegania z wózkiem po drogach rowerowych to kij w mrowisku i generalnie mam świadomość czym jest rower, czym jest droga i czym jest droga rowerowa, ale zawsze włączam mózg i szacuję czy bezpieczniej będzie biec 13km/h po drodze rowerowej czy po deptaku wśród spacerujących rodzin z dziećmi.
- Trasy możesz sprawdzać w czasie spacerów – to kolejny powód dla którego warto dużo chodzić z noworodkiem
- Może są w okolicy ubite leśne drogi?
- W Trójmieście polecam pas nadmorski, okolice zbiorników retencyjnych na nowych osiedlach i teren dookoła Energa Areny.
#3 CZYM ZAJĄĆ DZIECKO W CZASIE BIEGU
- Możesz śpiewać (tak, ta śpiewająca w podprogowym tętnie wariatka to ja)
- Dać dziecku jakąś zabawkę
- Zadawać pytania! Właśnie! Rozmawianie z dzieckiem w każdym wieku jest super - jeśli nie probowałaś/eś to spróbuj koniecznie!
#4 JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BIEGU Z DZIECKIEM
- Przygotuj dziecko: nakarm, przewiń, ubierz odpowiednio do pogody
- Spakuj wodę i przekąski jeśli Twoje dziecko takowe spożywa
- Zaplanuj trasę i plan awaryjny
- Przygotuj wszystko czego możesz potrzebować - kasę, napoje.
#5 JAK UBRAĆ DZIECKO
- Zasada „+1 warstwa” jest jak najbardziej OK
- Pamiętaj, że dziecko nie biegnie tylko leży – ubierz je tak jak na spacer i pamiętaj, aby koniecznie ochronić je przed słońcem i deszczem. Zdarzyło mi się tak, że Anka wyła jak zarzynana, bo wiał wiatr. 2 kilometry zajęło mi znalezienie przyczyny wrzasku – folia rozwiązała problem.
- UWAGA! Kocyki i powiewające żagle z muślinu to sprawa ryzykowna - mogą się wkręcić w koło
#6 JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO DŁUGIEGO BIEGU / ZAWODÓW
- Jeżeli to możliwe trenuj w porach startów – przez pierwszy rok wychodziłyśmy z Anką na spacer punktualnie o 9.00. Po kilku miesiącach spacery zamieniłyśmy na bieganie dzięki czemu była przyzwyczajona, że pierwsza drzemka, około 9.15 to drzemka w biegu. Podczas półmaratonu odcięło ją w dwie minuty po starcie i spała do samej mety.
- Nie trzymaj się sztywno planu – bądź otwarta/y na zmiany. Być może długie wybieganie zakończy się lodami na 7. kilometrze…
- Spakuj wszystko czego możesz potrzebować – zawsze bierz telefon i kartę lub pieniądze
- Jeśli warunki pogodowe nie są idealne weź ciepłą bluzę na wypadek gdybyś musiała wracać spacerem (heh, bywało i tak)
#7 CZY MOŻNA TRENOWAĆ SZYBKOŚĆ Z WÓZKIEM
- I tak i nie. Bieganie sprintów z wózkiem jest bezsensowne – nie da się wykrzesać 100% i kuleje technika biegu. Zazwyczaj pierwszą część treningu robię na sprawdzonej pętli 10-12km i przez ostatnie 2km zaklinam rzeczywistość i trzymam kciuki, by Anka się nie obudziła. Wracam pod dom i szukam miejsca, gdzie mogę zaparkować dzidziusia – park czy bieżnia na boisku szkolnym są jak najbardziej ok. Robię 10 stumetrowych przebieżek i na koniec 2km truchtu. Dzidziuś jest ululany i zazwyczaj śpi. W ramach ciekawostki zwierzę się, że na początku bałam się, że ktoś ją ukradnie razem z wózkiem. Mój mózg torpedowany prolaktyną podpowiadał scenariusze jak z filmów. Problemu tego nie ma konkubent, gdyż nie produkuje tyle prolaktyny – zostawia ją w wózku gdziekolwiek i robi swoje.
#8 CZY DA SIĘ TRENOWAĆ SIŁĘ Z WÓZKIEM
- Tak. Jeśli dysponujesz wiaduktem z szerokim chodnikiem. Ja w promieniu 5 kilometrów od domu mam trzy takie miejsca. Po krótkim biegu (8-10km) robię 10 dwustumetrowych podbiegów z wózkiem. Pamiętaj, że w tym momencie ważna jest technika – lepiej trzymać wózek oburącz i dla bezpieczeństwa założyć taśmę na nadgarstek (wózki biegowe wyposażone są w taśmę dla rodzica) Będziesz zaorana.
#9 CO Z BIEGANIEM W DRUGIM ZAKRESIE? ZABAWAMI BIEGOWYMI?
- Da się. Po prostu biegam szybciej.
- Zabawa biegowa? Połowa biegów tak wygląda właśnie.
#10 JAKICH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA PRZESTRZEGAĆ?
- ZAWSZE zatrzymuj się na przejściach,
- NIGDY nie używaj w czasie biegu słuchawek
- Słuchaj swojego ciała
- Słuchaj dziecka
- Uważaj z podawaniem dziecku jedzenia w czasie biegu - moim zdaniem istnieje ryzyko zadławienia. Lepiej nakarmić dziecko w domu.
- Chroń dziecko przed słońcem, mrozem, wiatrem
- Jeżeli biegasz po zmroku zadbaj o oświetlenie wózka
MOŻNA TRENOWAĆ SIŁĘ BIEGOWĄ |
MOŻNA TRENOWAĆ SZYBKOŚĆ |
MOŻNA ROBIĆ DŁUGIE WYBIEGANIA |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz